Curs intensiv
antreprenoriat

Următoarea ediție: 30-31 octombrie, 2024

Locație: Ramada North Bucuresti

Tarif EARLY BIRD până pe 15 iulie: 375€ +TVA

Tarif Standard Team: 350€ +TVA/persoană, pentru echipe de 2 sau mai mulți antreprenori care se înscriu împreună

Ca orice altceva, antreprenoriatul se poate învăța.

Lector: Marius GHENEA

Ai identificat o oportunitate pe piață pe care vrei sa o fructifici?

Ai deja o companie care poate stagnează și pe care vrei să o dezvolți într-o piață foarte  competitiva?

Ai o idee de business pe care vrei să o vezi materializată?

Deții sau conduci o companie care merge foarte bine dar simți că ar putea să aibă o evoluție încă și mai bună în viitorul apropiat?

Pentru astfel de situații am creat

cursul intesiv de antreprenoriat

Timp de două zile voi analiza și vă voi explica componentele cheie ale unei afaceri încă din etapa startup dar și pe parcursul acesteia și modul în care ele se întrepătrund pentru a clădi un business durabil, profitabil, solid, de succes.

Programul este însă în egală măsura util antreprenorilor aflați la început de drum, dar și managerilor din companii de profil antreprenorial, care își doresc să înțeleagă mai bine ce înseamnă viziunea antreprenorială și cum poate fi ea transpusă în practică de către manageri competenți.

În cadrul acestui curs antreprenoriat vor fi analizate și explicate componentele cheie ale unei afaceri încă de la startup dar și pe parcursul acesteia și modul în care ele se întrepătrund pentru a clădi un business durabil, profitabil, solid, de succes.

Acest tip de curs antreprenoriat se diferențiază prin combinarea aspectelor teoretice de business cu exemple și provocări concrete din cei peste 25 de ani de activitate antreprenorială în serie si de investiții în business-uri reale ai lectorului, Marius Ghenea. Cele peste 30 de companii din peste 10 țări europene pe care le-a dezvoltat de-a lungul ultimelor decenii reprezintă o experiență unică, din sectoare de business foarte diverse, cu afaceri aflate în diferite stadii de dezvoltare, de la companii mici și startup-uri, până la  companii mari cu prezență în mai multe țări din Europa.

ALUMNI
EDIȚII

Cui i se adresează cursul?

Persoane cu profil antreprenorial care doresc să aplice o idee de business

Fondatori de start-up-uri 

Manageri cu experiență, interesați de creștere și surse de finanțare 

Motivele pentru care să alegi CURSUL INTENSIV DE ANTREPRENORIAT

1. Introducere

– Despre spiritul antreprenorial

– Calitățile și competențele necesare unui bun antreprenor

– Secretul echipelor antreprenoriale de succes

2. Începutul afacerii din perspectiva antreprenorială

– Valoarea discutabilă a ideilor de afaceri

– Analiza oportunităților de piață la începutul dar și pe parcursul dezvoltării afacerii

– Cum să dezvolți un plan de afaceri simplu și eficient

– Cum îți formezi o echipă excelentă

3. Dezvoltarea și finanțarea afacerii

– Abordarea antreprenorială a activităților de marketing

– Strategii de creștere: penetrare de piață, noi produse, noi piețe, diversificare

– Noțiunile financiare esențiale necesare antreprenorilor

– Finanțarea eficientă a afacerii: surse interne, surse externe, capital vs. datorie

– Procesul luării  deciziilor antreprenoriale, responsabilități și delegare

– Managementul riscurilor afacerii, ghid practic pentru antreprenori

– Impactul tehnologiei asupra afacerii: oportunități și amenințări

– Metode structurate pentru gestionarea proceselor de inovare în business

– Cum se pot trata durerile creșterii sau ale restructurării afacerii

4. Strategii de exit

– Planuri de succesiune pentru antreprenori și manageri

– Evaluarea afacerilor

– Despre ciclurile economice și ale afacerilor

– Optiuni de exit dintr-o afacere

– Antreprenori în serie

Marius GHENEA

Managing Partner al Fondului de Investitii Catalyst Romania, antreprenor în serie și business angel cu investiții de succes în SEE, autor al primei cărți de antreprenoriat din România, Marius Ghenea se află în mod constant în topul oamenilor de afaceri conform Forbes România.

Cunoscut ca fiind unul dintre leii din cadrul emisiunii “Arena Leilor”, co-fondator al Venture Connect, o platforma de suport pentru antreprenori la start-up, el s-a implicat în multe activități educaționale, în special pentru antreprenori și manageri, fiind profesor de Antreprenoriat, Inovație și New Business Ventures în cadrul Maastricht School of Management, programul Executive MBA, co-organizator al School for Startups România, prima școală de antreprenoriat din sud-estul Europei.

In plus, Marius Ghenea a fost Profesor Asociat de Antreprenoriat la CEU Business School, programul EMBA și lector de antreprenoriat invitat la numeroase cursuri de Universități și programe educaționale pentru management și antreprenoriat din România și din regiunea CEE.

Dacă dorești să te înscrii la CURSUL INTENSIV DE ANTREPRENORIAT, cât și la FINANTAREA AFACERII PRIN INVESTITII DE CAPITAL, poți beneficia de un pachet promoțional în valoare de 975 €+TVA pentru ambele programe.
Dacă dorești mai multe detalii despre Finantarea Afacerii prin Investitii de Capital, click aici.

Testimoniale

“Cred că oricine trebuie să învețe ce înseamnă un business, cum se construiește un business sănătos. Și exact asta am învățat aici.”
Virgil Ianțu, antreprenor
“Sunt un antreprenor foarte la început de drum și asta m-a speriat un pic. M-a speriat că nu voi înțelege prea mult din acest curs sau că se vor prezenta lucruri prea avansate. Am avut însă o surpriză plăcută. Deși contentul pe care Marius Ghenea îl oferă este foarte de profunzime, felul în care este explicat, sistematizat, structurat, este și pe ințelesul unui start-up. Asta a fost marea mea bucurie.”
Andrei, antreprenor
“E cu adevarat interesant ce se prezintă, sunt doua zile super intense de prezentări de business și vin de la un om care chiar a facut asta; nu din cărți, nu din teorie, ci din experiența proprie și chestii super recente. Pentru mine chiar sunt două zile câștigate.”
Sabin, antreprenor
Testimonial de la ediția trecută a cursului intensiv de antreprenoriat